Studia w Hiszpanii: Opłaty i koszty utrzymania

Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich i ulubionym miejscem studiów dla wielu międzynarodowych studentów, którzy chcą poznać jej ciekawą kulturę i styl życia. Królestwo Hiszpanii ma bogatą historię i oferuje urzekające doświadczenia zarówno w dużych miastach, na wsi, jak i na plaży.

Uniwersytety w Hiszpanii są miejscem, gdzie można cieszyć się zarówno dobrym wypoczynkiem, jak i wspaniałym programem studiów licencjackich lub magisterskich. Ale czy jest coś więcej, co warto wiedzieć o Hiszpanii? Cóż, studia w Hiszpanii pozwalają na zapisanie się na jedne z najlepszych uniwersytetów na świecie, w tym słynnych hiszpańskich szkół biznesu. Życie studenckie jest również bardzo zabawne.

Jeśli chcesz studiować w Hiszpanii, ważne jest, aby wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz jako student zagraniczny. Czytaj dalej, ponieważ opisujemy, jakiego rodzaju nauki powinieneś się spodziewać i jakie są koszty utrzymania w tym pięknym kraju.

Czesne na uniwersytetach w Hiszpanii

Czesne w Hiszpanii różni się w zależności od różnych czynników, takich jak rodzaj instytucji szkolnictwa wyższego (prywatna lub publiczna), rodzaj stopnia naukowego, liczba punktów, region, w którym się studiuje oraz narodowość.

Na podstawie naszych badań zauważyliśmy, że studenci spoza UE/EOG mogą spotkać się z następującymi sytuacjami, gdy zapisują się na hiszpańskie uniwersytety publiczne:

Te sytuacje nie są zasadami i różnią się w zależności od programu studiów/uniwersytetu. Przed wyborem kierunku studiów, zawsze sprawdź rodzaj zajęć, które odnoszą się do studentów z Twojego kraju.

Czesne na uniwersytetach publicznych

Publiczne uniwersytety w Hiszpanii oferują dwa rodzaje dyplomów: oficjalne i specyficzne dla danej uczelni stopnie naukowe. W przypadku dyplomów oficjalnych, każda wspólnota autonomiczna ustala limity nauczania. Zazwyczaj wahają się one pomiędzy:

W przypadku studiów wyższych każda instytucja ma swobodę w ustalaniu opłat za naukę, ponieważ nie ma ograniczeń narzucanych przez władze.

Czesne na uniwersytetach prywatnych

Uczelnie prywatne mają wyższe czesne, ale zwykle nie przekraczające 20.000 EUR/rok akademicki. Niektóre programy oferowane przez szkoły biznesu mogą kosztować ponad 25.000 EUR/rok. Znajdziesz tu również studia MBA i International Management, które kosztują 30,000 EUR/rok lub więcej.

Koszty utrzymania w Hiszpanii dla studentów zagranicznych

Średnie koszty utrzymania w hiszpańskich miastach

Ogólnie rzecz biorąc, Hiszpania jest stosunkowo niedrogim krajem, w którym studenci międzynarodowi nie powinni odczuwać presji finansowej.

Koszty zakwaterowania studentów

Główne możliwości zakwaterowania dla studentów w Hiszpanii są następujące:

Pozostałe koszty związane z zakwaterowaniem studentów

Wynajęcie prywatnego apartamentu lub studia nie musi oznaczać, że jego miesięczny koszt obejmuje wszystkie wydatki. Musisz dodać:

Koszty żywności

Studenci w Hiszpanii znajdą wiele możliwości wyboru z lokalnej kuchni, takich jak „paella”, „escabeche” czy „merienda”. Na Twoje miesięczne zakupy spożywcze zazwyczaj wydaje się od 200 do 400 EUR. Zależy to w dużej mierze od Twoich nawyków: czy gotujesz czy nie, jak często jesz poza domem, i tak dalej. Niektóre z najtańszych supermarketów w Hiszpanii to Dia, Bally, Dani i Mercadona.

Posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje około 10 EUR, natomiast trzydaniowy posiłek dla dwojga w restauracji średniej klasy to 35 EUR.

Koszty transportu

Regularna podróż komunikacją miejską kosztuje zazwyczaj 1,5 EUR, a miesięczny bilet transportowy wynosi 42 EUR, a w dużych miastach nieco ponad 54 EUR.

Możesz podróżować po Hiszpanii i zobaczyć jej urocze miasta z AVE (kolejka szybkobieżna): średnia cena za wycieczkę wynosi 75 EUR. Z kartą podróżną dla młodzieży można uzyskać duże zniżki.

Jeśli wolisz transport prywatny niż pieszy, możesz również wypożyczyć samochód od lokalnych firm.

Koszty dodatkowe

Możesz również skorzystać z serwisu Numbeo, aby sprawdzić inne ceny i koszty w Hiszpanii.

Finansowanie i wsparcie dla studentów

Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, aby zbudować swoją przyszłą karierę poprzez edukację, masz kilka możliwości w Hiszpanii. Np. możesz również skorzystać ze stypendium Studyportals, aby uzyskać pomoc w finansowaniu studiów za granicą.