Czesne we Francji: Wszystko, co musisz wiedzieć

Od jesieni 2019 roku studenci zagraniczni będą musieli płacić wyższe czesne na francuskich uniwersytetach. Jest to drastyczna zmiana w stosunku do skutecznie darmowego systemu nauczania, w którym studenci musieli płacić tylko około 200 euro rocznie. Jednocześnie jednak stypendiów sponsorowanych przez rząd dla studentów zagranicznych będzie trzy razy więcej.

W naszym przewodniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje na temat opłat za naukę na francuskich uczelniach:

Czy możesz studiować we Francji za darmo?

Tak – jeśli jesteś obywatelem lub stałym mieszkańcem kraju należącego do EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) lub Szwajcarii. EOG obejmuje wszystkie kraje UE (Unia Europejska), a także Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Chociaż studia we Francji nie są wtedy całkowicie „bezpłatne”, to jednak za studia na uczelni publicznej pobierana jest bardzo niewielka kwota.

Jednakże, jeśli nie jesteś obywatelem kraju EOG lub Szwajcarii, lub już jesteś stałym mieszkańcem, będziesz musiał płacić wyższe czesne we Francji. Będziesz musiał również zapłacić wyższe czesne na prywatnej uczelni.

Kto musi płacić czesne, aby studiować we Francji?

Studenci muszą płacić wyższe czesne, jeśli są obywatelami krajów, które nie należą do EOG lub Szwajcarii. EOG obejmuje wszystkie kraje UE, jak również Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Wszyscy inni studenci międzynarodowi będą musieli płacić wyższe czesne. Na przykład, jeśli pochodzą Państwo z Afryki lub Azji, czesne będzie wyższe niż dla studentów francuskich. Campus France, oficjalna francuska agencja rządowa, oferuje dodatkowe szczegóły.

Ile kosztuje studiowanie we Francji?

Czesne na uniwersytetach publicznych jest ustalane przez rząd francuski i jest takie samo w całym kraju.

Jeśli jesteś obywatelem lub już jesteś stałym mieszkańcem kraju należącego do EOG, niewiele się zmieniło – za naukę nadal będziesz płacił bardzo niskie kwoty:

Jednakże, wszyscy inni studenci międzynarodowi będą teraz obciążeni wyższymi kwotami za studia licencjackie i magisterskie. Nowe czesne dla studentów z zagranicy, począwszy od września 2019 r., jest wyższe:

Należy pamiętać, że powyższe wartości odnoszą się tylko do uniwersytetów publicznych; koszt nauczania na uniwersytetach prywatnych może być wyższy. Na ogół wahają się one od 3 000 do 20 000 euro rocznie.

Czy istnieją stypendia dla międzynarodowych studentów?

Tak, a rząd francuski ogłosił, że zwiększy dostępność stypendiów wraz z nowymi wyższymi opłatami za naukę. Oficjalne narzędzie CampusBourses oferuje przegląd stypendiów na studia we Francji.

Kiedy trzeba opłacić koszty nauki we Francji jako student?

Zazwyczaj całe roczne czesne należy uiścić na początku roku akademickiego, tj. we wrześniu.

Czy trzeba płacić za francuską wizę studencką?

Jako student zagraniczny spoza UE, możesz potrzebować wizy VLS-TS („étudiant”). Wiza ta uprawnia nie tylko do zamieszkania i studiowania we Francji, ale także do pracy w wymiarze do 964 godzin w roku (20 godzin tygodniowo) oraz do swobodnego podróżowania po krajach strefy Schengen – co jest wielką szansą na poznanie Europy.

Ubiegając się o wizę VLS-TS, należy zapłacić 99 euro. Kwota ta będzie należna po złożeniu podania o przyjęcie na studia, kiedy zostaniesz zaakceptowany przez szkołę – i będziesz potrzebował wizy, zanim będziesz mógł podróżować do Francji na studia.

Po przyjeździe do Francji, należy zatwierdzić wizę w ciągu 3 miesięcy. To kosztuje kolejne 60 euro.

Jakie są miesięczne koszty utrzymania we Francji?

Życie studenckie we Francji nie musi być drogie. Nawet w takich miastach jak Bordeaux, Lyon czy Tuluza można uzyskać od 850 do 1.000 euro miesięcznie, łącznie z zakwaterowaniem. Jest to nadal umiarkowane jak na poziom europejski. W niektórych mniejszych miastach możesz wydać jeszcze mniej. Ale wyjątkiem jest Paryż, stolica: spodziewaj się wydać co najmniej 1.250 do 1.400 euro miesięcznie – i uważaj się za niezwykle szczęśliwego, jeśli uda Ci się zdobyć miejsce w akademiku.

Jakie są najlepsze uniwersytety we Francji?

Uniwersytety we Francji cieszą się wysoką reputacją w zakresie badań i nauczania.Instytucje takie jak École Polytechnique czy Sciences Po regularnie zajmują wysokie pozycje wśród najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, możesz sprawdzić międzynarodowe rankingi francuskich uniwersytetów.

Jakie są terminy składania podań na uniwersytety we Francji?

Tradycyjnie większość uniwersytetów wyznacza terminy składania wniosków od lutego do kwietnia w przypadku studiów rozpoczynających się jesienią tego samego roku. Jednak zgodnie z ostatnimi reformami wprowadzonymi przez Francję w odniesieniu do studentów zagranicznych, począwszy od 2019 r. sytuacja może wyglądać inaczej. Aby mieć całkowitą pewność, należy skonsultować się z uniwersytetami, na które chcesz złożyć wniosek.

W jakich innych krajach mogę studiować za darmo?

Jeśli jesteś obywatelem UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, nie będą Cię dotyczyć nowe opłaty za naukę we Francji – ale w każdym razie masz wiele innych możliwości w Europie, gdzie nie będziesz musiał płacić czesnego. Niemcy, Austria, Szwecja czy Finlandia są popularnymi krajami.

Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza EOG, nie ma wielu krajów w Europie, w których możesz studiować za darmo. Niemcy są najbardziej popularną opcją. W Norwegii uczelnie są technicznie za darmo, ale koszty utrzymania są o wiele wyższe niż gdzie indziej, więc może być łatwiej wybrać tańszy kraj, w którym uniwersytety pobierają czesne. Austria czy Polska to niedrogie alternatywy o skromnych opłatach za naukę w wysokości od 1500 do 2000 euro rocznie.