Studia w Korei Południowej

W światowej czołówce 300 znajdują się również Yonsei University (107. miejsce w rankingach światowych i 5. w rankingu Korei Południowej), Hanyang University (łącznie 151. miejsce na świecie; 7. w Korei Południowej), Kyung Hee University (łącznie 264. miejsce na świecie; 33. w Korei Południowej) oraz Ewha Womans University (łącznie 319. miejsce na świecie; 9. w Korei Południowej). Wszystkie – z wyjątkiem Kyung Hee University – znajdują się w stolicy, co dowodzi, że Seul jest rzeczywiście ośrodkiem szkolnictwa wyższego.

Uniwersytet Sungkyunkwan, zajmujący w tym roku wspólne 100. miejsce w światowych rankingach i czwarte w rankingu Korei Południowej, jest kolejną prywatną instytucją, która posiada dwa główne kampusy: kampus nauk humanistycznych i społecznych w Seulu i kampus nauk przyrodniczych dalej na południe w Suwon. Uniwersytet ma długą historię, sięgającą roku 1398, kiedy to został założony przez dynastię Joseon, a dziś zapisało się na niego około 34 700 studentów. Sungkyunkwan jest uważana za jedną z najlepszych szkół medycznych w kraju (101-150 miejsc na świecie w rankingach przedmiotów i trzecie w Korei Południowej), która jest powiązana ze znanym na całym świecie Samsung Medical Center. Uczelnia znajduje się wśród najlepszych na świecie kolejnych 29 przedmiotów, w tym 50 najlepszych w dziedzinie inżynierii mechanicznej, biblioteki i zarządzania informacją oraz materiałoznawstwa.

Położony w Seulu, Korea University jest podzielony na wydziały w całym mieście, z głównym kampusem Anam zaledwie kilka minut od popularnych restauracji, barów, sklepów i atrakcji kulturalnych, w tym słynnej świątyni buddyjskiej.

Trzecia prywatna instytucja badawcza wchodząca w skład trio SKY, Korea University, od dawna rywalizuje z Uniwersytetem Yonsei, co znajduje odzwierciedlenie w wielu konkurencyjnych wydarzeniach sportowych między nimi. Zajmując 86. miejsce na świecie i trzecie w rankingu Korei Południowej, Korea University ma obecnie około 37 000 studentów, a z 1 700 wydziałów ponad 95 procent posiada tytuł doktora lub jego odpowiednik w swojej dziedzinie. Uczelnia ta ma reputację jednego z najbardziej prestiżowych programów studiów prawniczych w kraju. Uczelnia, która może pochwalić się w kampusie lodowiskiem olimpijskim, zajmuje również wysokie pozycje w dziedzinie inżynierii chemicznej, polityki społecznej i administracji, nowoczesnych języków, polityki i rachunkowości oraz finansów.

POSTECH był pierwszym południowokoreańskim uniwersytetem, który w 2010 r. został oficjalnie nazwany dwujęzycznym kampusem, a większość wydarzeń i programów na poziomie juniorów, seniorów i absolwentów nauczana była zarówno w języku koreańskim, jak i angielskim.

Kolejna uczelnia oferująca program nauczania skoncentrowany na nauce i technologii, POSTECH, to prywatny uniwersytet badawczy zajmujący łącznie 83. miejsce na świecie i szóste zarówno w rankingu Korei Południowej, jak i QS Top 50 Under 50. Rozległy, inteligentny kampus POSTECH o powierzchni 378 akrów, położony w odległości 20 minut jazdy samochodem od centrum Pohang, zawiera nie tylko wszystkie zwykłe udogodnienia – zakwaterowanie dla studentów, kawiarnie i tak dalej – ale także cyfrową bibliotekę, multipleks sportowy, piękne ogrody i wodotryski, park rzeźb i pub o nazwie Log Cabin, który, zgodnie z jego nazwą, zbudowany jest w całości z bali. Znajduje się tam również niesławne „78 schodów z horroru”, po których trzeba się wspiąć, aby dostać się z akademików do sal wykładowych – to raczej zniechęcająca perspektywa, jeśli spóźnisz się na zajęcia.

Nieco ponad dwie godziny jazdy pociągiem na południe od stolicy, KAIST jest częścią technologicznego centrum miasta Daejeon, piątej co do wielkości metropolii w Korei Południowej i jednego z najbliższych odpowiedników Doliny Krzemowej w USA.

Usytuowany w Daejeon, KAIST zajął pierwsze miejsce w nowym QS South Korea University Rankings. KAIST jest publiczną uczelnią badawczą, w której obecnie studiuje nieco ponad 10 000 osób i jest pierwszą w kraju instytucją naukową i inżynieryjną prowadzącą badania naukowe. Zajmuje 40. miejsce w QS World University Rankings, a także 3. miejsce w QS Top 50 Under 50, rankingu wiodących na świecie uniwersytetów poniżej 50. roku życia.Większość programów w KAIST należy do dziedziny STEM (nauki ścisłe, technika, inżynieria i matematyka), a uniwersytet znajduje się w pierwszej 100 najlepszych na świecie instytucji z 13 przedmiotów.

Szkoła posiada dwa kampusy w mieście Seul – jeden w Gwanak po południowej stronie miasta i jeden w centrum miasta w dzielnicy Jongno, która jest jednocześnie największym kampusem w stolicy. Seoul National University posiada również imponujące portfolio międzynarodowych partnerstw, z którym współpracuje aż 289 uniwersytetów w 58 krajach.

Seoul National University (SNU) zajmuje łącznie 36. miejsce i numer w Korei Południowej w QS World University Rankings 2019® oraz drugie miejsce w nowym QS South Korea University Rankings*. Założony w 1946 roku jako pierwszy narodowy uniwersytet w Korei Południowej, Seoul National University jest jednym z trzech prestiżowych uniwersytetów SKY i zapewnia liberalną edukację kierowaną przez badania naukowe około 28 378 studentów od poziomu studiów licencjackich do doktoranckich. Według danych zebranych przez Korean Educational Development Institute, Seoul National University wydaje więcej na swoich studentów na jednego mieszkańca niż jakikolwiek inny południowokoreański uniwersytet z ponad 10.000 studentów.

Bliższe spojrzenie na najlepsze uczelnie w Korei Południowej można uzyskać, korzystając z nowych QS South Korea University Rankings, w których zaprezentowano 50 najlepszych instytucji w kraju, w oparciu o tę samą metodologię, która posłużyła do stworzenia rankingu azjatyckiego.

W sumie ponad 370 oficjalnych instytucji szkolnictwa wyższego, Korea Południowa ma wiele do zaoferowania zainteresowanym studentom. Kraj ten może pochwalić się nie mniej niż sześcioma wpisami w pierwszej dwudziestce i 57 przedstawicielami w QS Asia University Rankings 2019 oraz 29 instytucjami w rankingu QS World University Rankings 2019®.

Tętniące życiem miasto portowe, znane z charakterystycznego lokalnego dialektu i surowego charakteru, Pusan jest miejscem, w którym można poznać bardziej tradycyjną stronę życia w Korei Południowej. Nieco poza utartym szlakiem turystycznym, Busan jest drugim po Seulu najbardziej zaludnionym miastem w kraju i jest pełne ukrytych uroków: słynnych, świeżych lokalnych owoców morza (żywe kalmary to lokalny przysmak!), brzęczącego życia nocnego, zabytkowych świątyń, idyllicznego wybrzeża i tętniącej życiem populacji studenckiej dzięki lokalnemu Pusan National University i Dong-A University.

Pohang, port morski na wschodnim wybrzeżu, zasługuje na wyróżnienie jako siedziba Pohang University of Science and Technology (POSTECH), trzeciego co do wielkości koreańskiego uniwersytetu w światowym rankingu. Samo centrum miasta, choć w dużej mierze przemysłowe, oferuje żywą atmosferę, a Bukbu Beach po północnej stronie miasta jest popularnym miejscem dla mieszkańców i turystów. Do atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych należy wiele muzeów i parków, a także słynny festiwal fajerwerków w Bukbu każdego lata.

Znany z koncentracji na badaniach i innowacjach, Daejeon jest siedzibą kilku wiodących uniwersytetów w Korei Południowej, w tym KAIST – Korea Advanced Institute of Science and Technology, Chungnam National University, Woosong University i Korea University of Science and Technology. W Daejeon znajduje się także Expo Park, park tematyczny poświęcony nauce i technologii, który obejmuje różne symulacje i wystawy oraz kino kopułowe IMAX o wysokości prawie 90 stóp. W pobliżu znajduje się National Science Museum i Daedeok Science Town – miejsce poświęcone badaniom i rozwojowi, które jest znane jako „mózg” Korei Południowej. Daejeon zajmuje obecnie 86 miejsce w Indeksie Najlepszych Miast Studenckich, otrzymując najlepszy wynik za aktywność pracodawcy.

Transport w Seulu jest genialny, jedzenie jest kolorowe, tanie i różnorodne, a grupy dziewczyn K-pop są wszędzie. Jak w wielu południowokoreańskich miastach, Seulczycy lubią „ciężko pracować i ciężko grać”; dzień pracy może zakończyć się późno, podczas gdy towarzyskie i imprezowanie będzie często iść do wczesnych godzin, z ulicami Gangnam, Hongdae i Dongdaemun oferuje 24-godzinne miejsca na wszystko, w tym jedzenie, picie, zakupy, imprezowanie i surfowanie po Internecie.

W stolicy południowokoreańskiej, jednym ze światowych „megamiast”, liczącym ponad 9,8 mln mieszkańców (25,6 mln w jej obszarze metropolitalnym), znajduje się około 40 uniwersytetów, w tym prestiżowe trio „SKY” – Seoul National University, Korea University i Yonsei University.Seul, który w ciągu zaledwie 50 lat szybkiego rozwoju stał się liderem gospodarczym, przyciąga obecnie uwagę jako miejsce edukacji, technologii, kultury, historii i projektowania. W 2010 roku Seul został ogłoszony Światową Stolicą Designu, a szereg projektów restauracyjnych i rozwojowych przekształca historyczne miejsca miasta i publiczne parki nad brzegiem rzeki Han. Seul został również uznany za 10. najlepsze miasto studenckie na świecie, według QS Best Student Cities 2018.

Będziesz musiał szukać jak najwięcej spokoju między semestrami, ponieważ w Korei Południowej edukacja jest traktowana bardzo poważnie. Wiadomo nawet, że rozkłady lotów mają być zmieniane, a giełda papierów wartościowych jest otwierana późno, aby zminimalizować hałas dla studentów podczas egzaminów szkolnych. Nie pozwól jednak, aby to środowisko pod wysokim ciśnieniem zniechęciło Cię do nauki, ponieważ uniwersytety w Korei Południowej oferują jedne z najlepszych na świecie placówek edukacyjnych, w połączeniu ze stosunkowo przystępnymi opłatami za naukę.

Ale nie lękajcie się, bo spokój i odpoczynek znajdziecie także na szczytach gór, wśród gęstych lasów słynnych parków narodowych Korei Południowej, w tradycyjnym, wypełnionym parą jjimjilbang (łaźnia publiczna), albo na odosobnieniu świątyni buddyjskiej, gdzie dzień zaczyna się od medytacji i śpiewów przed śnieżką. W pobliżu wybrzeża znajduje się również wiele spokojnych wysp, które oferują lokalną gościnność, świeże powietrze i świeże ryby.

Nawet poza gęsto zaludnioną stolicą, ci, którzy zdecydują się na studia w Korei Południowej, mogą doświadczyć pewnego stopnia szoku kulturowego, ponieważ poznają tę unikalną i wieloaspektową kulturę. Zwłaszcza w miastach, tempo życia jest szybkie i konkurencyjne, a gorące temperatury mogą być również nieubłagane. Będziesz musiał nawet poradzić sobie z tym, że nagle stajesz się o rok starszy – tu wiek liczy się inaczej!

Zastosowanie do uniwersytetów w Korei Południowej

Proces rekrutacji różni się w zależności od szkoły, ale ogólnie rzecz biorąc, można aplikować bezpośrednio do wybranej uczelni pocztą lub online. Należy pamiętać, że rok akademicki w Korei Południowej rozpoczyna się w marcu, choć wiele szkół przyjmuje nowych studentów dwa razy w roku – w marcu i wrześniu. Terminy składania podań w marcu są zazwyczaj ustalane między wrześniem a listopadem, natomiast terminy składania podań we wrześniu są często ustalane między majem a czerwcem. Większość uniwersytetów w Korei Południowej ma tylko dwa semestry, z przerwą letnią od lipca do sierpnia i przerwą zimową od grudnia do lutego.

Mimo że biegłość w języku koreańskim jest korzystna, około 30 procent kursów na południowokoreańskich uniwersytetach jest prowadzonych w języku angielskim. To, wraz z faktem, że znajomość języka angielskiego rośnie w całym kraju, pomaga przełamać barierę językową dla międzynarodowych studentów. Jednak chęć nauki podstaw języka koreańskiego z pewnością będzie pomocna, torując drogę do pełniejszej integracji z południowokoreańskim społeczeństwem i kulturą. W obu przypadkach studenci zagraniczni muszą udowodnić swoją biegłość w języku, w którym będzie prowadzony ich kurs.

Wizy na studia w Korei Południowej

Aby studiować w Korei Południowej jako student międzynarodowy, należy posiadać wizę „D-2”, którą można uzyskać w ambasadzie lub konsulacie Korei Południowej w swoim kraju. Zazwyczaj, oprócz znajomości języka angielskiego lub koreańskiego, należy przedstawić paszport, wypełniony formularz zgłoszeniowy, zaświadczenie o ostatnich wynikach w nauce, potwierdzenie przyjęcia na uniwersytet południowokoreański oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych. Za wizę D-2 będziesz musiał zapłacić opłatę manipulacyjną w wysokości około 50 USD (za jednorazowy wjazd) lub 80 USD (za wielokrotny wjazd). Wiza ta pozwala na pobyt do dwóch lat. Studenci kierunków inżynieryjnych mogą ubiegać się o wizę D-2-7, która pozwala na pobyt w Korei Południowej po ukończeniu studiów i znalezieniu pracy.

Należy również wykupić ubezpieczenie zdrowotne w National Health Insurance Service (NHIS), które uprawnia do dostępu do leczenia we wszystkich szpitalach w kraju i kosztuje około 20 USD miesięcznie.

Opłaty i finansowanie

Jedną z dobrych stron studiowania w Korei Południowej jest to, że czesne jest takie samo dla studentów krajowych i zagranicznych, w ramach krajowego planu sprowadzenia większej liczby studentów zagranicznych do kraju.Opłaty te będą się różnić w zależności od kursu i uczelni.

Studia licencjackie na uniwersytecie publicznym kosztują około 4 350 USD za semestr (z naukami humanistycznymi w dolnej części i medycyną w górnej części). Na prywatnej południowokoreańskiej uczelni opłaty szacowane są na 5.800 USD za semestr. A na 16 międzynarodowych uniwersytetach w Seulu średnia roczna opłata za naukę dla studentów studiów licencjackich wynosi 6 500 USD.

Aby obliczyć całkowity koszt, należy pamiętać, że w każdym roku akademickim są dwa semestry, a południowokoreańskie studia licencjackie trwają zazwyczaj cztery lata (lub sześć lat dla takich przedmiotów jak medycyna i stomatologia).

Stypendia dla studentów zagranicznych są szeroko dostępne na poszczególnych uczelniach, pokrywając od 30 do 100 procent czesnego. Ponadto dostępne są liczne stypendia rządowe, które mogą również pokrywać koszty biletów lotniczych i koszty utrzymania. Jednym z takich programów rządowych jest Global Korea Scholarship (GKS). Więcej stypendiów na studia w Korei Południowej jest wymienionych tutaj.

Ostatnie rządowe deregulacje dotyczące stypendiów, akademików, pracy w niepełnym wymiarze godzin i zatrudnienia po ukończeniu studiów mają na celu zwiększenie dostępności studiów w Korei Południowej dla międzynarodowych studentów – poprzez ułatwienie pokrycia kosztów, a także pobytu i poszukiwania pracy w kraju po ukończeniu studiów.

Koszty zakwaterowania i utrzymania

Akademiki uniwersyteckie są zazwyczaj najtańszymi opcjami zakwaterowania, kosztują od 280 do 1300 USD za semestr, przy czym koszty różnią się w zależności od tego, z iloma studentami będziesz się dzielić i czy wyżywienie jest wliczone w cenę. Koszty prywatnego zakwaterowania mogą się znacznie różnić i wynoszą od 280 do 700 USD miesięcznie. Większość uczelni oferuje niedrogie wyżywienie na kampusie, a jeśli z niego skorzystasz, prawdopodobnie wydasz tylko około 260 USD miesięcznie na jedzenie. W Seulu (najdroższe miasto w Korei Południowej) bilet komunikacji miejskiej w jedną stronę kosztuje około jednego dolara, lub alternatywnie miesięczny karnet to 50 USD.

Po zapisaniu się na sześć miesięcy (jeden semestr) będziesz mógł ubiegać się o pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić swoje dochody. Możesz pracować do 20 godzin tygodniowo w czasie trwania semestru oraz w pełnym wymiarze godzin w czasie przerw semestralnych i będziesz musiał dostarczyć pracodawcom swoją wizę studencką oraz list polecający z uczelni.