Ile kosztują studia w Wielkiej Brytanii?

Opłaty za międzynarodowe studia licencjackie różnią się znacznie, począwszy od około 10,000 funtów (~14,130 dolarów) do 38,000 funtów (~53,700 dolarów) lub więcej za studia medyczne (źródło: Reddin Survey of University Tuition Fees). Na wszystkich poziomach, humanistyki i nauki społeczne stopnie zazwyczaj kosztują najmniej, podczas gdy laboratoryjne i kliniczne programy studiów są znacznie droższe, ale kiedy połączyć te opłaty ze średnimi kosztami utrzymania w Wielkiej Brytanii, około 12.200 funtów (~ 16.950 dolarów) rocznie, to może być trudne, aby zobaczyć, jak to jest możliwe, aby studiować w Wielkiej Brytanii bez to kosztuje małą fortunę. Całkowity średni koszt studiowania w Wielkiej Brytanii szacuje się na co najmniej 22 200 funtów (~31 380 dolarów) rocznie, przy czym studia w Londynie mogą być znacznie droższe.

Chociaż koszty te mogą być zniechęcające, pamiętaj, że większość brytyjskich uniwersytetów oferuje krótsze programy w porównaniu z krajami takimi jak USA (trzy lata dla średniego poziomu studiów licencjackich zamiast czterech oraz jeden rok dla poziomu studiów magisterskich zamiast dwóch), więc możesz być w stanie odjąć od całkowitego budżetu roczny koszt opłat i kosztów utrzymania.

Jeśli te liczby nie wystarczą, by odłożyć na później studia w Wielkiej Brytanii, przyjrzyjmy się bliżej temu, na co będziesz wydawał swoje pieniądze i jak Brexit może wpłynąć na Twoje koszty.

Koszty utrzymania studentów w Zjednoczonym Królestwie

Obecne wymagania dotyczące wizy studenckiej w Wielkiej Brytanii przewidują, że musisz mieć na koncie co najmniej 1,015 funta (~1,435 USD) na każdy miesiąc planowanego pobytu w Wielkiej Brytanii poza Londynem. Wynosi to £12,180 (~17,200 USD) na rok.

Jeśli chcesz studiować w Londynie, musisz mieć znacznie większy budżet – co najmniej 1.265 funtów (~1.800 dolarów) miesięcznie, co odpowiada 15.180 funtów (~21.500 dolarów) rocznie.

Będąc tutaj, możesz sprawić, że koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii staną się bardziej przystępne cenowo, korzystając ze zniżek studenckich – na przykład, studenci w Londynie mogą otrzymać 18+ Student Oyster photocard, co daje 30 procent zniżki na karty podróżne i bilety sezonowe na autobusy/tramwaje, a studenci w całym kraju mogą ubiegać się o dodatkową kartę NUS za niewielką opłatą.

Innym sposobem, aby pokonać bankiera i sprawić, że pieniądze pójdą dalej, jest studiowanie gdzieś w Wielkiej Brytanii, gdzie koszty utrzymania są tańsze. Według Natwest Student Living Index 2017, walijska stolica Cardiff jest najbardziej przystępnym cenowo miastem dla studentów w Wielkiej Brytanii, za nią w pierwszej trójce znajduje się Aberdeen w Szkocji, a w północno-wschodniej Anglii Durham.

Zakwaterowanie

Większość studentów mieszka w domach studenckich w pierwszym roku przed wprowadzeniem się do wynajmowanych prywatnych mieszkań w kolejnych latach. Wiele uniwersytetów oferuje zarówno samokwaterowanie, jak i wyżywienie w domach studenckich, przy czym wyżywienie jest wliczone w cenę wynajmu tych ostatnich.

Największą różnicę w kosztach utrzymania w Londynie w porównaniu z resztą Wielkiej Brytanii stanowi czynsz, a University College London (UCL) szacuje wydatki na mieszkanie na 8,073 funtów (~11,400 dolarów) na rok akademicki (dziewięć miesięcy/39 tygodni). Możesz jednak znaleźć bardziej przystępne cenowo zakwaterowanie w salach uniwersyteckich lub mieszkanie dzielone.

Wyniki badania Save the Student’s National Student Accommodation Survey 2017 wykazały, że studenci wydają średnio 125 funtów (~175 USD) tygodniowo na wynajem w Wielkiej Brytanii – z dużym zróżnicowaniem regionalnym: studenci w Irlandii Północnej wydali tylko 91 funtów (~129 USD) tygodniowo, co stanowi dokładnie połowę kwoty wydanej przez studentów w Londynie (182 USD/ 257 USD). Jeśli rachunki nie są wliczone, prawdopodobnie wydasz kolejne 70 funtów miesięcznie (~100US$) na rachunki za media i internet.

Czesne w Wielkiej Brytanii – studenci UK/UE

Istnieją dwa poziomy opłat za naukę na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii finansowanych ze środków publicznych: opłaty za studia w domu (w tym dla studentów z UE) oraz opłaty za studia międzynarodowe. W przypadku studentów krajowych, instytucje w Anglii mogą pobierać maksymalnie £9,250 (~13,050 USD) rocznie za studia licencjackie. W Walii maksymalna opłata wynosi 9.000 GBP (~12.700 USD), podczas gdy w Irlandii Północnej limit wynosi 4.160 GBP (~5.900 USD) dla studentów z UE i Irlandii Północnej oraz do 9.250 GBP dla studentów z pozostałej części Wielkiej Brytanii.

W Szkocji studia licencjackie są faktycznie bezpłatne dla studentów ze Szkocji i UE.Jest to możliwe dzięki dotacji od Student Awards Agency for Scotland (SAAS). SAAS oferuje również pożyczkę na czesne w wysokości do 5.500 funtów (~7.770 dolarów) dla domowych studentów podyplomowych.

Należy zauważyć, że szkocka definicja studenta „domowego” różni się nieznacznie, ponieważ nie obejmuje studentów z pozostałej części Wielkiej Brytanii – tj. Anglii, Walii czy Irlandii Północnej. Studenci z pozostałej części Wielkiej Brytanii, którzy chcą podjąć studia licencjackie w Szkocji, płacą do 9 250 funtów rocznie.

Są też dobre wieści dla studentów z Walii, którzy muszą płacić tylko 3 900 funtów (~ 5 500 dolarów) rocznie w brytyjskich opłatach za naukę w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii, a resztę pokrywa rząd walijski.

Opłaty za studia podyplomowe różnią się znacznie w zależności od uczelni i przedmiotu. Studenci domowi mogą otrzymać pewne dofinansowanie od jednej z brytyjskich rad naukowych, samego uniwersytetu lub poprzez program sponsorowania kariery.

Czesne w Wielkiej Brytanii – studenci międzynarodowi

Dla studentów z zagranicy, opłaty za studia licencjackie w roku 2017/18 zaczęły się od około 10,000 funtów (14,130 dolarów) za kursy oparte na wykładach, aż do 38,000 funtów (~53,700 dolarów) lub więcej za najlepsze studia medyczne. Tutaj możesz zobaczyć 10 najbardziej przystępnych cenowo uniwersytetów dla międzynarodowych studentów studiów licencjackich.

Na poziomie podyplomowym, międzynarodowe opłaty za programy w klasie w 2017/18 roku zaczęły się od około 11.000 funtów (~15.545 dolarów) i wzrosły do 32.000 funtów (~45.200 dolarów). W przypadku programów laboratoryjnych średnie roczne opłaty wahają się od 12.000 GBP (~16.940 USD) do 27.200 GBP (~38.400 USD). Tutaj możesz obejrzeć najbardziej przystępne cenowo brytyjskie uniwersytety dla międzynarodowych absolwentów studiów podyplomowych.

Stypendia i fundusze studenckie w Wielkiej Brytanii

Studenci domowi (UK/EU) mają prawo do pożyczek, stypendiów i innych form finansowania w celu pokrycia czesnego w Wielkiej Brytanii, przy czym kwoty finansowania różnią się w zależności od lokalizacji. Podczas gdy pożyczki studenckie dla studentów studiów w domu zazwyczaj pokrywają wszystkie czesne, dodatkowy kredyt na pokrycie kosztów utrzymania w Zjednoczonym Królestwie często nie wystarcza na pokrycie faktycznie potrzebnej kwoty. W roku akademickim 2017/18 maksymalny kredyt na utrzymanie wynosił 8.430 GBP (~11.900 USD) dla studentów spoza Londynu oraz do 11.002 GBP (~15.500 USD) dla osób studiujących w Londynie. W obu przypadkach jest to prawdopodobnie o kilka tysięcy funtów mniej niż roczne wydatki na utrzymanie.

Studenci studiów licencjackich na prywatnych uniwersytetach w Wielkiej Brytanii (których jest tylko trzech) mogą nadal ubiegać się o pożyczki na czesne dla większości kursów, jak również pożyczki na utrzymanie i dotacje na utrzymanie. Kredyt na opłatę za naukę może jednak nie pokryć pełnej kwoty.

Szeroki wachlarz stypendiów na studia w Wielkiej Brytanii jest również oferowany przez rząd, poszczególne uczelnie, niezależne organizacje i różne organizacje charytatywne. Na stronie internetowej Education UK znajduje się przegląd stypendiów dostępnych w British Council i innych organizacjach. Warto również sprawdzić, jakie stypendia i programy wsparcia są dostępne w Twoim kraju od rządu i innych organizacji.

Wybitne brytyjskie stypendia dla międzynarodowych studentów obejmują:

Stypendia brytyjskie są szerzej dostępne na poziomie studiów podyplomowych, a dla studentów studiów licencjackich oferuje się ich stosunkowo niewiele. Zawsze jednak należy sprawdzić w wybranej przez siebie uczelni, ponieważ wsparcie jest często dostępne dla wyjątkowych studentów studiów licencjackich.

Dłuższa lista wybitnych międzynarodowych stypendiów na studia w Wielkiej Brytanii znajduje się w tym artykule. Aby uzyskać porady na temat składania wniosków o stypendia, pobierz nasz przewodnik, jak znaleźć stypendia na studia za granicą.

Jaki wpływ będzie miał Brexit?

Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej (Brexit) oznacza, że wielu studentów z UE obawia się, że ich czesne może wzrosnąć. Nie ma jednak żadnych sygnałów, że rząd planuje jeszcze podwyżkę opłat. W rzeczywistości, jak dotąd wiele brytyjskich uniwersytetów zobowiązało się do utrzymania opłat za naukę na tym samym poziomie dla obecnych studentów z UE przez cały czas trwania ich studiów. Potwierdzono również, że studenci z UE zapisujący się na brytyjskie uniwersytety zarówno jesienią 2018 r., jak i jesienią 2019 r., będą nadal mogli korzystać z tych samych opłat i pomocy finansowej, co studenci krajowi przez cały czas trwania ich studiów, nawet po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię w marcu 2018 r.