Koszt studiów na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych

Ile kosztuje studiowanie w Ameryce? Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem w Stanach Zjednoczonych, jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz rozważyć jest to, ile wszystko będzie kosztować. Ten istotny przewodnik przedstawia koszty każdego aspektu życia uniwersyteckiego, aby mieć pewność, że wszystko jest pokryte.

Należy pamiętać, że ceny i kursy wymiany są prawidłowe w momencie publikacji i mogą różnić się od przedstawionych tutaj.

Czesne

Stany Zjednoczone są jednym z najbardziej popularnych miejsc na świecie dla szkolnictwa wyższego – a także jednym z najdroższych. Chociaż początkowe ceny mogą spowodować gwałtowny wdech, warto zbadać wszystkie możliwości finansowania i pomocy finansowej, zanim kraj ten zostanie wykluczony.

Czesne waha się od $5,000 do $50,000 (£3,820- £38,200) rocznie. Średni roczny koszt czesnego w USA został oszacowany na 33 215 $ (25 376 £) w roku 2016. Większość studiów licencjackich trwa cztery lata, więc średnio studenci kończą je z zadłużeniem w wysokości $132,860 (£101,505).

Podczas gdy niektóre kraje różnicują ceny dla studentów krajowych, unijnych i międzynarodowych, amerykańskie uniwersytety rozróżniają studentów w kraju i poza nim. Typowa czteroletnia publiczna szkoła wyższa pobierała od studentów państwowych 9.650 dolarów rocznie (7.372 funty) w latach 2016-17, natomiast od studentów zagranicznych 24.930 dolarów (19.046 funtów). Istnieją również prywatne uczelnie nienastawione na zysk, które pobierały średnio $33,480 (25,578 £) w tym samym roku.

Na przykład, Uniwersytet Michigan (jedna z wyższych uczelni publicznych) pobierał od studentów spoza stanu $45,410 (£34,693) rocznie, z czego około $10,872 (£8,306) na zakwaterowanie i wyżywienie, $1,048 (£800) na książki i materiały naukowe oraz $2,454 (£1,874) na inne wydatki osobiste. Oznacza to budżet w wysokości $59,784 (£45,674) na rok.

Koszty zakwaterowania

Ogólnie rzecz biorąc, miasta uniwersyteckie w środkowo-zachodnim regionie USA mają niższe koszty utrzymania, podczas gdy na wschodzie i północnym wschodzie są one droższe. Przeciętne mieszkanie zaczyna się od 500 dolarów (382 funty) miesięcznie (mieszkanie z jedną sypialnią na wsi) i dochodzi do 3.500 dolarów lub 2.674 funtów (mieszkanie z jedną sypialnią w Bostonie).

Zakwaterowanie na kampusie odbywa się zazwyczaj w akademikach, po dwie lub trzy osoby w każdym pokoju. Mieszkańcy mają wspólne łazienki, toalety i prysznice.

W 2017 roku, pokoje w akademikach na kampusie w USA wynosiły średnio 10.440 dolarów (7.976 funtów) rocznie w publicznych czteroletnich szkołach wyższych lub 11.890 dolarów (9.083 funtów) rocznie w prywatnych czteroletnich szkołach wyższych, wliczając w to wszystkie media i koszty związane z zakwaterowaniem. Na każdej stronie internetowej uniwersytetu znajdują się specjalne kalkulatory do sumowania kosztów zakwaterowania i opłat za naukę.

Inne istotne koszty ponoszone przez studentów

Internet kosztuje $45-50 (£34-38) miesięcznie, a domowe i miesięczne rachunki telefoniczne wynoszą około $50 (£38). Benzyna kosztuje około $3.50 (£2.67) za galon (4.5 litra). Miesięczny bilet komunikacji miejskiej kosztuje około $50-60 (£38-45), a niektóre obszary oferują zniżkowe ceny dla studentów. Średni koszt książek i materiałów naukowych za rok akademicki wynosi $1,170 (£893), lub $390 (£297) za semestr.

Kolejnym obowiązkowym kosztem do rozważenia jest wiza studencka na studia w USA, która kosztuje 160 dolarów (122 funty). Podanie o wizę może być długim procesem i najlepiej rozpocząć go na około trzy piąte miesięcy przed rozpoczęciem semestru.

Studia w USA

Najlepsze uniwersytety w Nowym JorkuTop liberalne uczelnie artystyczne w USBest publicznych uniwersytetów w Stanach ZjednoczonychBest uniwersytetów w Los AngelesBest uniwersytetów w WaszyngtonieDCBest uniwersytetów na FlorydzieBest uniwersytetów w Stanach ZjednoczonychBest prywatnych uniwersytetów w USA

Styl życia

Użytki mogą, ale nie muszą być wliczone w cenę wynajętego mieszkania, ale elektryczność wynosi około $50-100 (£38-76) miesięcznie, a ogrzewanie to $50-100 miesięcznie. Składki na wodę, kanalizację i wywóz śmieci są płacone przez wynajmującego, ale jeśli odpowiedzialność za to spoczywa na najemcy, będzie to wynosić $50-75 co trzy miesiące.

Tygodniowe zakupy spożywcze w USA kosztują od 20 do 60 dolarów za osobę (15-45 funtów), w zależności od diety – cena świeżych owoców i warzyw różni się znacznie w całym kraju.Niektóre posiłki są wliczone w cenę zakwaterowania na uczelni (wiele cen to pokój i wyżywienie – co obejmuje niektóre posiłki lub karty planu posiłków).

Posiłek w restauracji kosztuje około 13 dolarów (10 funtów), a wycieczka do kina to około 11 dolarów (8,40 funta). W 2017 roku, Big Mac od McDonalda wynosi 5,30$ (4,05£).

Średnie miesięczne członkostwo w siłowni wynosi $36.37 (£27.79). Butelka wina kosztuje około 10 dolarów (7,64 funta), a kufel piwa 4-5 dolarów (3-3,50 funta), ale w niektórych miastach jak Nowy Jork może wynosić nawet 8 dolarów (6 funtów). Ceny za nocną wycieczkę zależą od stanu i aktywności, ale dane z 2017 roku sugerują, że przeciętny gość w USA wydaje średnio $81 (£62) za noc ($26 na drinki, $11 na transport, $34 na bilet na koncert i $10 na przekąski na późną noc).

Doświadczenie studenckie w USA

Brytyjczycy w Ameryce: dlaczego sztuka liberalna działa na rzecz niezdecydowaniaBrytyjczycy w Ameryce: dzień w życiu studenta z HarvarduA dzień na amerykańskiej ceremonii ukończenia studiów: czego można się spodziewaćKobiety w STEM: opowieści studentów MIT

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne

Koszty studiowania w USA mogą wydawać się wygórowane, ale ważne jest, aby przyjrzeć się różnicy między ceną „naklejki” (co jest reklamowane na stronach internetowych uczelni) a tym, co studenci faktycznie płacą, po rozważeniu wszystkich źródeł finansowania. Należy pamiętać, że w latach 2013-14, 85 procent studentów studiów dziennych licencjackich na czteroletnich uczelniach publicznych i 89 procent na prywatnych uczelniach non-profit skorzystało z pewnego rodzaju pomocy finansowej. Najczęściej najbardziej prestiżowe uczelnie w USA, z najwyższymi cenami „naklejek”, dają studentom najszerszy zakres możliwości finansowania. Na przykład, około 91 procent studentów w Massachusetts Institute of Technology otrzymuje pomoc finansową.

Pomoc finansowa występuje w wielu formatach: stypendia, dotacje, asystentury i programy studiów zawodowych. Niektóre z nich mogą być możliwe tylko dla obywateli USA, ale istnieje wiele możliwości pomocy finansowej także dla studentów międzynarodowych. Na przykład, Uniwersytet Pensylwanii przeznacza rocznie 6 milionów dolarów na finansowanie absolwentów spoza USA oraz w sąsiedniej Kanadzie i Meksyku. Wiele uniwersytetów gwarantuje studentom podczas studiów płatną pracę na kampusie.

Informacje o finansowaniu są dostępne na stronie internetowej każdej uczelni, a o pomoc finansową należy ubiegać się w tym samym czasie, co o miejsce na uczelni.

Kilka wysokiej rangi uniwersytetów w USA prowadzi politykę przyjmowania na studia w trybie „need-blind”, co oznacza, że zaplecze finansowe potencjalnych studentów nie jest brane pod uwagę w procesie przyjmowania na studia, a uniwersytet obiecuje wspierać finansowo studentów, aby każdy zakwalifikowany kandydat mógł w nim uczestniczyć. W 2017 roku takimi placówkami były Massachusetts Institute of Technology, Harvard University, Princeton University, Yale University i Amherst College.

Istnieje również kilka znanych, finansowanych przez rząd programów stypendialnych USA dla studentów zagranicznych, na przykład Fulbright Foreign Student Program i Hubert Humphrey Fellowship Program. Pełna lista programów stypendialnych dla studentów zagranicznych znajduje się tutaj.

Legitymacja studencka to wszystko, co jest wymagane, by uzyskać 10-50 procent zniżki na ubrania, bilety do kina, wstęp do muzeum, podróż autokarem Greyhound i pobyty na Airbnb.

Przeczytaj więcej w tej serii

Koszt studiów na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii Koszt studiów na uniwersytecie w Niemczech Koszt studiów na uniwersytecie w Kanadzie Koszt studiów na uniwersytecie we Francji Koszt studiów na uniwersytecie w Australii Koszt studiów na uniwersytecie w Holandii Koszt studiów na uniwersytecie w Nowej Zelandii Koszt studiów na uniwersytecie w Chinach.