Najszybsza i najbardziej bezpośrednia droga do nauki nowego języka w 8 błyskawicznych krokach

Chcesz się spieszyć z tą całą sprawą „nauki nowego języka”?

Może powinieneś nauczyć się języka, aby móc mówić nim w nadchodzącej podróży.

Albo żebyś mógł podjąć się nowych obowiązków zawodowych.

Możesz też przeczytać swoją ulubioną powieść w języku, w którym została napisana po raz pierwszy.

Niezależnie od powodu, dla którego uczysz się nowego języka, prawdopodobnie zgodzisz się, że byłoby idealnie nauczyć go szybko.

Jednak idea nauki języka, zwłaszcza gdy uczysz się go od zera, nie wydaje się szybka: Musisz nauczyć się nowej gramatyki, zapamiętać słownictwo, ćwiczyć mówienie…

Ale nauka nowego języka nie musi być procesem powolnym lub żmudnym. Choć nic nie zastąpi ciężkiej pracy i wysiłku, którego wymaga, można się szybko nauczyć nowego języka obcego, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię i poświęci się temu procesowi.

Postępuj według tych ośmiu kroków, a będziesz na drodze do opanowania tego nowego języka szybciej niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś!

Najszybsza droga do nauki nowego języka w 8 prostych krokach

1. Wyznaczyć cele nauki języków obcych.

Pierwszym krokiem do szybkiej nauki nowego języka jest ustalenie celów, które chcesz osiągnąć. Kiedy się nad tym zastanawiasz, ma to duży sens. Jeśli nie wyznaczysz celów, skąd możesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i zmierzyć, czy je osiągnąłeś?

W obliczu idei nauki nowego języka, większość z nas czuje się przytłoczona. Jest tak wiele słów do nauczenia się i tak wiele różnych sposobów nauki. Wyznaczanie celów zawęża Twoją uwagę, więc możesz przestać martwić się o szczegóły i zabrać się do pracy.

Badania pokazują, że ludzie, którzy wyznaczają odpowiednie cele, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Skorzystaj z tych wytycznych, aby jak najlepiej wykorzystać swoje cele:

2. Naucz się „właściwych” słów.

Języki składają się z szokującej liczby słów. Na przykład angielski ma od 600.000 do 1 miliona słów.

Na szczęście, nie trzeba uczyć się nigdzie w pobliżu tylu słów, aby być biegłym w języku. Rozważ to: 100 najlepszych słów składa się na około 50 procent tekstów w języku angielskim, a 1.000 najlepszych słów na około 90 procent!

Zapoznaj się z listą 1000 najlepszych słów w tych językach:

Skupiając się najpierw na nauce tych słów, można wyeliminować stratę czasu i bardzo szybko zwiększyć ilość informacji, które są zrozumiałe.

3. Ucz się mądrze.

Ucząc się swoich słów, będziesz uczyć się szybciej, korzystając z najlepszych technik nauczania.

Na przykład, jednym z najlepszych sposobów nauki słownictwa jest użycie kart pamięci. Karty flash pomagają skupić się na poszczególnych słowach i pozwalają na sprawdzenie siebie, co pomaga w zapamiętywaniu nowych informacji.

Aby zmaksymalizować wykorzystanie programów SRS i elektronicznych kart pamięci flash, sprawdź kurs Rozmowy Poliglota Olly Richardsa, który został zaprojektowany, aby pomóc Ci skonfigurować sprawne, stopniowe systemy do nauki języka docelowego. Możesz również uzyskać bardziej ukierunkowaną pomoc z kursem Uncovered, który wprowadza podstawy konkretnych języków, w tym hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego.

Praktyka czyni doskonałą, ale efektywna praktyka czyni idealną jeszcze szybszą!

Inne wspaniałe strategie integrowania nowych słów obok i poza kartami przebojowymi to m.in:

FluentU umożliwia naukę języków obcych z wykorzystaniem teledysków, reklam, wiadomości, inspirujących rozmów i wielu innych.

Dzięki FluentU słyszysz języki w rzeczywistych kontekstach – sposób, w jaki native speakerzy rzeczywiście ich używają.

Wystarczy krótkie spojrzenie, aby przekonać się o różnorodności oferowanych przez FluentU filmów:

FluentU naprawdę zabiera cholerną pracę z nauki języków, nie pozostawiając Ci nic poza angażującą, efektywną i skuteczną nauką. Już teraz ręcznie wybierasz najlepsze filmy dla siebie i organizujesz je według poziomu i tematu. Jedyne co musisz zrobić, to wybrać dowolny film, który najbardziej Ci się spodoba, aby rozpocząć naukę!

Każde słowo w podpisach interaktywnych zawiera definicję, dźwięk, obraz, przykładowe zdania i wiele innych.

Uzyskaj dostęp do kompletnego interaktywnego zapisu każdego filmu w zakładce Dialog, a także w prosty sposób przeglądaj słowa i frazy z filmu w zakładce Vocab.

Możesz używać unikalnych, adaptacyjnych quizów FluentU do nauki słownictwa i zwrotów z filmu, poprzez zabawne pytania i ćwiczenia.Wystarczy przesunąć palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej przykładów słowa, którego się uczysz.

Program śledzi nawet to, czego się uczysz i mówi Ci dokładnie, kiedy nadszedł czas na recenzję, dając Ci 100% spersonalizowanego doświadczenia.

Zacznij używać FluentU na stronie internetowej z komputerem lub tabletem lub, jeszcze lepiej, pobierz aplikację FluentU z iTunes store lub Google Play store.

4. Zacznij używać języka przez cały dzień, każdego dnia.

Jako początkujący może wydawać się przytłaczające próbować używać języka przez cały dzień, ale nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Istnieje wiele łatwych, a nawet zabawnych sposobów na to, aby język stał się częścią Twojego normalnego życia.

Po pierwsze, wykorzystaj każdą chwilę, aby nauczyć się nowych słów. Weź ze sobą karty flash i ucz się ich podczas dojazdu pociągiem lub autobusem (ale nie podczas jazdy, proszę!) lub gdy czekasz na spotkanie z przyjacielem.

Kiedy zaczynasz się czuć zmęczony, przejdź od aktywnej nauki do pasywnej, robiąc to, co normalnie robiłbyś w języku ojczystym w języku docelowym. Spróbuj obejrzeć film, program telewizyjny lub transmisję strumieniową audycji radiowych w języku docelowym.

Istnieje wiele zasobów internetowych umożliwiających dostęp do rozrywkowych klipów audio i wideo. Możesz przejść do YouTube, wyszukać stacje radiowe dostępne w Internecie lub skorzystać z FluentU.

Możesz pytać: „Jak mogę obejrzeć film lub posłuchać radia, skoro znam tylko kilka słów?”.

Celem na początku nie jest zrozumienie wszystkiego, co się słyszy, ale zapoznanie się z dźwiękami języka. Nawet jeśli nie rozumiesz zbyt wiele z tego, co słyszysz, samo słuchanie może mieć wiele pozytywnych efektów, w tym również:

5. Poszukaj prawdziwej praktyki.

Najlepiej uczyć się w rzeczywistych sytuacjach, zwłaszcza gdy nie masz innego wyboru jak tylko posługiwać się językiem obcym.

Najłatwiejszym sposobem na zdobycie prawdziwej praktyki jest podróżowanie lub studiowanie za granicą. Wyjazd za granicę stwarza możliwość bycia otoczonym przez ludzi, którzy mówią w języku, którego chcesz się nauczyć, a wielu z nich nie zna Twojego języka ojczystego.

Jest to ulubione podejście takich organizacji jak Korpus Pokoju, który regularnie stawia ludzi z małą lub żadną znajomością języka w sytuacjach pełnego zanurzenia. Mimo, że takie sytuacje mogą być niewygodne, dostarczają one ogromnej motywacji do szybkiej nauki.

Ale nawet nie wyjeżdżając za granicę, możesz zanurzyć się w prawdziwych sytuacjach, które dają Ci mnóstwo praktyki językowej. Spróbuj tych opcji:

6. Dowiedz się o kulturze.

Zrozumienie języka to coś więcej niż zrozumienie słów na stronie. Ważne jest, aby poznać kulturę i historię związaną z tymi słowami.

Wiedza na temat historii kraju lub kultury, bieżących wydarzeń, przekonań religijnych i wspólnych zwyczajów może pomóc w zrozumieniu tego, co ludzie mówią i robią.

Naukowcy odkryli, że dzieci uczą się lepiej czytać w drugim języku, gdy rozumieją kulturę i kontekst, w którym znajdują się czytane przez nie utwory.

Kiedy zaczniesz uczyć się nowego języka, poświęć trochę czasu na poznanie kultury ludzi, którzy mówią tym językiem. Nie czuj, że jest to strata czasu, nawet jeśli wiąże się z czytaniem i oglądaniem filmów w Twoim języku ojczystym. Pomoże Ci to ogromnie, a nawet może zapobiec popełnianiu żenujących i potencjalnie obraźliwych błędów.

7. Sprawdź się.

Wiedza o tym, że planujesz zrobić test to świetny sposób na zmotywowanie się do szybszej nauki.

Staraj się regularnie sprawdzać siebie na niewiele sposobów. Jeśli uczysz się z podręcznika, zrób testy praktyczne lub wykonaj ćwiczenia na końcu każdego rozdziału. Możesz również grać w gry online lub przystąpić do testów online. Testy praktyczne online można znaleźć w prawie każdym języku, w tym francuskim, hiszpańskim, japońskim i niemieckim.

Planując przystąpienie do testu standardowego kilka miesięcy do roku po rozpoczęciu nauki nowego języka, można również zachować motywację, a uzyskanie wyników może pomóc „udowodnić” potencjalnym pracodawcom, szkołom, a nawet tylko sobie.

Test OPI ACTFL jest popularny w wielu środowiskach nauki języków obcych i cieszy się dużym uznaniem.Testuje on sprawność jamy ustnej i daje wynik, który plasuje Twój poziom w dowolnym miejscu od „Novice Low” do „Superior”.

Niektóre języki mają również ustandaryzowane testy specyficzne dla tego języka, takie jak JLPT dla japońskiego czy HSK dla chińskiego. Zapytaj nauczycieli lub specjalistów, którzy znają dany język, jakie testy zalecają.

8. Bawcie się dobrze!

Najlepiej uczymy się, gdy dobrze się bawimy, więc nie zapominajmy o tym, by nauka języka była przyjemna.

Granie w gry to świetny sposób na zabawę podczas nauki. Gry wykorzystują naszą naturalną konkurencyjność i mogą pomóc nam ćwiczyć umiejętności językowe nawet wtedy, gdy czujemy się zmęczeni.

Możesz również skupić się na tym, co uważasz za interesujące, jak ulubione hobby.

Jeśli lubisz szyć, na przykład, ucz się słów w języku docelowym związanych z szyciem, obejrzyj filmy instruktażowe dotyczące szycia i porozmawiaj z krawcami, którzy mówią w języku docelowym.

Jeśli uczysz się francuskiego i jesteś zafascynowany francuską polityką, naucz się słów używanych do opisu procesów politycznych i zanurz się w artykułach o tematyce politycznej, filmach wideo z debat politycznych i talk show o aktualnych wydarzeniach.

Wreszcie, zaprzyjaźnij się z przyjaciółmi, którzy mówią w Twoim języku docelowym lub są zainteresowani jego nauką. Języków nie należy uczyć się w próżni! Prawdziwe spotkania towarzyskie i rozmowy są tym, co sprawia, że nauka języków obcych jest zabawna i warta zachodu.

Porozmawiaj z ludźmi i dowiedz się więcej o ich życiu i kulturze.

Możesz być zaskoczony, jak bardzo są podekscytowani dzieleniem się z tobą informacjami i jak szybko nawiązujesz trwałe przyjaźnie w tym procesie.